Paralaksa tła

Slow Food – w zgodzie z naturą

Tradycyjne potrawy w nowym wydaniu
1 października 2017
Te potrawy rozgrzeją Cię w chłodne dni
27 października 2017
 

Obiady jedzone w biegu, brak czasu na celebrowanie życiowych przyjemności, poświęcanie życia pracy i wydawanie zarobionych pieniędzy na coraz to nowsze gadżety to smutna norma obecnie. Jeżeli macie tego dość, chcecie bliskości z naturą, chcecie cieszyć się chwilą z bliskimi, doceniając, jaki piękny i zaskakujący potrafi być świat, to właśnie dla Was jest idea Slow Food.

Slow Food to nie tylko ruch obrony prawa do przyjemności dobrego jedzenia, ale i przyjemnego życia. Slow Food zakłada, że posiłki powinny być starannie przygotowywane, z dokładnie dobieranych produktów, a spożywanie ich powinno odbywać się bez pośpiechu, by móc delektować się smakiem, aromatem i apetycznym wyglądem.

Jak z Fast Food przestawić się na Slow Food?
Starannie dobierać kupowane produkty, zwracać uwagę, by były one sezonowe, regionalne i zdrowe.
Spożywać posiłki w skupieniu, zwolnić tempo i jeść świadomie, delektując się smakiem, kolorem i konsystencją, najadać się, a nie przejadać.
Wracać  do kuchni tradycyjnej i regionalnej.
Spożywać żywność w pełni naturalną, niezmodyfikowaną, unikać tej silnie przetworzonej z konserwantami i wzmacniaczami smaku.
Uprawiać własne warzywa, owoce.
Zaopatrywać się w produkty od lokalnych dostawców.
Promować zdrowy stylu jedzenia, edukować w temacie szkodliwości spożywania żywności przetworzonej, fastfoodów, o szkodliwości ferm przemysłowych.

Mim, iż wiemy, że szybkie tempo życia jest niezdrowe dla nas, zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji dopiero, gdy one wystąpią.  A co może się stać?
Coraz rzadziej spotykamy się ze znajomymi i rodziną, z powodu braku czasu i wiecznego siedzenia  w pracy potęgujemy uczucie osamotnienia i niezrozumienia.
Brak czasu na regenerację, odpoczynek, sen i odpowiednią dietę przekłada się pośrednio na wyniki w pracy, koncentracja szwankuje, a zmęczenia nie jest dobrym kompanem, gdy goni nas dead line.
Coraz więcej ludzi cierpi na choroby cywilizacyjne. Nadwaga, nadciśnienie, cukrzyca, depresja to tylko kilka, którym sprzyja ciągły pośpiech i stres.

Więc jak, dołączysz do nieśpiesznego delektowania się jedzeniem, piciem … i życiem?