Paralaksa tła

Tarta – wolisz na słodko czy na słono?

Od dziś startujemy z naszym długo wyczekiwanym, letnim, Jakubkowym ogródkiem ☀️
27 lipca 2017
Tradycyjne potrawy w nowym wydaniu
1 października 2017
 

Tarta to danie uniwersalne– czy na słodko, czy na słono smakuje wybornie. Można zjeść tartę jako danie główne na obiad i poprawić tartą na deser. Na upartego można całą dietę oprzeć na tarcie, taka tartowa rozpusta. Wiecie w czym tkwi sekret tarty? W kruchym cieście. Zdradzimy Wam kilka tajemnic, dzięki którym tarty w Jakubku są takie kruche i pyszne.

1. Im więcej zimna, tym lepiej. Im więcej macania, tym gorzej. Odwrotnie jak w życiu Masło musi być dobrze schłodzone, do tego odrobina lodowatej wody. Ważne, by ciasto miało jak najmniej kontaktu z dłońmi i było wyrabiane jak najkrócej, a wszystko po to, by z mąki uwolnić jak najmniej glutenu, bo to on odpowiedzialny jest za elastyczność ciasta i zatrzymanie w nim powietrza.

2. Masło. Nie mixy maślane, utwardzane tłuszcze roślinne czy wszystko to, co próbuje pod masło się podszyć. Użyj zwykłego masła z 82% tłuszczu mlecznego.

3. Proporcja mąki do masła to 2:1 Jest to żelazna zasada tarty. Zapewni ona odpowiednią konsystencję ciasta.

4. Godzina leżakowania w lodówce Wyrobione ciasto potrzebuje zimna, dlatego godzina spędzona w lodówce, będąc owiniętym w folię spożywczą to coś, co kruche ciasto lubi najbardziej.

5. Groch, fasola i inne obciążniki Prawda jest taka, że wcale nie trzeba na wierzch tarty, przed pieczeniem, dosypać czegoś, co dociąży ciasto i zapobiegnie unoszeniu i pofałdowaniu ciasta. Wystarczy w kilku miejscach nakłuć je widelcem. Ciasto wkładamy do piekarnika i podpiekamy na blond przez 10-15 minut, następnie dodajemy na wierzch to, na co mamy ochotę, czy to sezonowe owoce, czy kurczaka z warzywami.